Kontaktai

Ukmergės g. 364, LT-14188 Vilnius

info@salija.eu

+370 5 204 0850

 title=

Švedijos baldų gamybos milžinės „Ikea“, užsakymais maitinančios ir Lietuvos baldų gamintojus, įkūrėjas Ingvaras Kampradas įmonę kontroliuoja per vieną visuomenei iki šiol nežinomą Lichtenšteino fondą, o pati „Ikea“ įvairiais būdais siekia sumokėti mažiau mokesčių.
Kaip skelbia švedų televizijos kanalas „Sveriges Television“, p. Kampradas, kuris tituluojamas vienu turtingiausių žmonių pasaulyje, koncerną „Ikea“ valdo per daugybę skirtingų kompanijų ir fondų, tačiau svarbiausios valdymo grandys eina per kontroliuojančią įmonę „Inter Ikea“ ir Lichtenšteino kunigaikštystėje registruotą fondą „Interogo“, kurio akcinis kapitalas, skaičiuojama, siekia apie 100 mlrd. Švedijos kronų (apie 39 mlrd. Lt).
Teigiama, kad p. Kampradas „Interogo“ įsteigė dar 1989 m. pavasarį, jį administruoja teisininkų kontora „Marxer & Partner“.
Lichtenšteino teisinė bazė itin gina fondų ir įmonių teisę į informacijos apie save konfidencialumą, tad minėto fondo duomenys negali būti pateikti jokiai kitos šalies institucijai.
Daugelį metų p. Kampradas teigė, kad jo įtaka „Ikea“ kompanijai yra ribota, tačiau dabar aiškėja, kad jo šeima turi kontrolę Nyderlanduose registruotos bendrovės „Inter Ikea“ valdančiojoje taryboje.
Bendrovė „Inter Ikea“, kurią Kampradų šeima valdo per minėta „Intergo“ fondą, turi teises į prekės ženklą „Ikea“, kuriuo ženklinama bendrovės produkcija ir parduotuvės visame pasaulyje.
Paaiškėjo ir tai, kad didelė dalis „Ikea“ pajamų ateina iš 3% mokesčio, kurį kiekviena „Ikea“ parduotuvė turi sumokėti valdančiajai įmonei, kad turėtų teisę parduotuvių veiklą organizuoti remiantis „Ikea“ koncepcija. Teigiama, kad šios lėšos nėra apmokestinamos jokiais mokesčiais ir sudaro apie keletą milijardų kronų per metus.
38-iose šalyse veikiantis „Ikea“ kasmet sumoka milijardus kronų mokesčių, todėl koncerno valdymą ji sutvarkė taip, kad mokesčiai būtų mokami per daugybę bendrovių, registruotų Olandijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Šveicarijoje, Kurakao, Kipro ar Britų Mergelių salose. Kai kuriose šių šalių galioja lengvatiniai mokesčių tarifai arba jų visai nėra.
Nepaisant to, kad buvo paviešinta nemažai faktų, kurie nekuria „Ikea“, kaip skaidrios įmonės įvaizdžio, rinkos dalyviai nemano, kad tai neigiamai atsilieps koncernui.
„Ponas Kampradas, tikėtina, yra labiausiai išprusęs prekės ženklo kūrėjas Švedijoje ir „Ikea“ ženklą kūrė ilgą ilgą laiką. Tai sukūrė labai stiprią imuninę sistemą bet kokioms krizėms įmonėje“, – sako Paulas Ronge, nepriklausomas žiniasklaidos analitikas.

Informacijos šaltinis: www.vz.lt