Kontaktai

Ukmergės g. 364, LT-14188 Vilnius

info@salija.eu

+370 5 204 0850

 title=

Panevėžio UAB „Kemena“ verslą įsuko užčiuopusi unikalią nišą. Ji vienintelė Baltijos šalyse gamina profesionalių dailininkų dekoruotus sendintus baldus. Menininkų tapyba puoštas komodas, skrynias įvertino išskirtinių baldų ieškantys Lietuvos pirkėjai. O pernai įmonė pradėjo savo gaminius eksportuoti ir į Rusiją.
„Kemena“ – šeimos valdoma įmonė. Rita Tėvainienė, „Kemenos“ komercijos direktorė ir bendrasavininkė, pasakoja, kad verslą abu su vyru Sauliumi Tėvainiu pradėjo 1996 m. Iš pradžių įmonė Norvegijos užsakovams gamino medinius laiptus, duris ir paprastus, nedekoruotus baldus.
„Idėja gaminti tapyba puoštus sendintus baldus kilo vėliau – 2003-iaisiais. Šis sumanymas išsirutuliojo tarsi atsitiktinai, šia kryptimi pasukti pastūmėjo susitikimas su restauratoriumi Antanu Pužausku, jo patarimai, pamokymai“, – prisimena ji.
Pirmieji žingsniai buvo nedrąsūs. Iš pradžių būta abejonių, ar tapyba dekoruotų baldų išvis reikia Lietuvos rinkai, ar ši produkcija ras pirkėjų.
„Tačiau pasitikėjimo įgavome dalyvaudami parodose. Galutinai apsisprendėme dirbti Lietuvos rinkai, kai 2003 m. Vilniuje „Litexpo“ organizuotoje parodoje „Baldai–2003“ mūsų gaminiai netikėtai sulaukė didžiulio pirkėjų ir žurnalistų susidomėjimo“, – pasakoja p. Tėvainienė.
Žingsnis po žingsnio verslas įsisuko, Lietuvoje daugėjo užsakovų, ir įmonė visiškai persiorientavo nuo eksporto į namų rinką.

Baldai gurmanams

„Mes atgaivinome senąjį lietuvių baldžių amatą, kai baldai puošiami tapybiniu baldiniu dekoru“, – teigia verslininkė.
„Kemenos“ baldai – vienetiniai gaminiai, visos jų detalės gaminamos iš natūralios medienos. Baldų dažymas ir sendinimas atliekamas rankomis, naudojamos visiškai ekologiškos medžiagos. Tapybinį baldų dekorą atlieka profesionalūs dailininkai.
„Tokie baldai ne iš pigiųjų, mat jų savikaina aukšta, tačiau, palyginti su analogiškais Vakarų Europos gamintojų baldais, kainos daug kartų mažesnės, – sako moteris. – Dažnai važiuojame į parodas Milane, Paryžiuje. Pavyzdžiui, už rašomąjį stalą, panašų į tą, kurį gaminame mes, italų gamintoja – nedidelė šeimos įmonė – prašo 15.000 EUR, o pas mus jis kainuoja 6.500 Lt.“
Lietuvoje pagrindiniai įmonės klientai – fiziniai asmenys, užsisakantys dekoruotus baldus savo namams, sodyboms.
„Mūsų baldus renkasi tie, kurie mėgsta klasiką, kurie pavargo nuo į biurus panašių interjerų namie. Tai žmonės gurmanai, mėgstantys išskirtinius dalykus, vertinantys tai, kad baldas ne tik rankų darbo, bet ir turi išliekamąją meninę vertę, gali būti perduodamas iš kartos į kartą“, – dėsto ji.
Pasak jos, lietuviai pastaraisiais metais vis labiau atsigręžia į klasiką. „Tarp užsakovų dabar populiarūs Provanso stiliaus baldai, ištapyti lauko gėlėmis ar žolelėmis. Tačiau labiausiai džiaugiamės, kai klientas paprašo lietuviško dekoro“, – kalba verslininkė.
Verslininkė pasakoja, kad 2008–2009 m. įmonė atliko darbus Bistrampolio dvare (Panevėžio raj.), kur įrengė restorano ir 13 viešbučio kambarių interjerą.
„Nors dvare yra daug antikvarinių baldų, užsakovai labai džiaugėsi, kad užsisakė mūsų baldus, mat patalpos išnuomojamos pobūviams, o antikvariniai baldai sunkiai atlaiko šventes. Be to, sendinti dekoruoti baldai dera ir prie dvaro atmosferos“, – džiaugiasi moteris.
Praėjusių metų pabaigoje įmonė gavo Tautinio paveldo produkto sertifikatą. „Aukščiausia A kategorija suteikia mums teisę gaminti tikslias baldų kopijas muziejams“, – pasakoja verslininkė.

Įtiko Maskvai

Vis dėlto prieš porą metų Lietuvą užgriuvusi krizė neaplenkė ir šio verslo. Užsakymų Lietuvoje sumažėjo, pasidarė sunku išsilaikyti, tad vėl pradėta dairytis į užsienį. 2010 m. pradžioje „Kemena“ pradėjo eksportuoti savo baldus į Maskvą. Ryšių ir užsakovų Rusijoje įmonė rado dalyvaudama Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuojamose verslo misijose.
„Dabar dedame pastangas išplėsti eksportą į Maskvą. Ten mūsų gaminių tikrai reikia, jie paklausūs, nors Rusijos rinka labai saugoma nuo importo, taikomi dideli muitai“, – dėsto ji.
Verslininkė pasakoja, kad 1 kg baldų rusai taiko 5 EUR muitą. Natūralaus medžio „Kemenos“ baldai yra sunkūs, tad vežant 600 kg sveriantį miegamojo komplektą vien muitas siekia 3. 000 EUR, o kur dar transporto išlaidos.
„Tačiau net sudėjus muitus ir nuvežimo sąnaudas, rusams mūsų baldai nėra neįkandamai brangūs“, – pasakoja p. Tėvainienė.
Pernai įmonės pajamos buvo panašios kaip 2009 m., tuomet jos siekė 0,353 mln. Lt.
Maskva „Kemenai“ sunešė dešimtadalį pajamų, p. Tėvainienė viliasi, kad šiemet ši dalis didės.
Panevėžiečiai šiemet planuoja atidaryti saloną Vilniuje. O pasibaigus krizei žada grįžti ir į Latviją.
„Tačiau mūsų verslo augimo galimybės ribotos, negalime labai smarkiai plėstis, nes veikla specifinė, gaminame nestandartinius produktus. Tą patį baldą daro vienas žmogus nuo pradžios iki galo, medžiagos ekologiškos, jos ilgai džiūva, tad gamybos procesas labai lėtas, pvz., kėdę nudažome per 7 dienas“, – pasakoja p. Tėvainienė.


Šis straipsnis spausdintas sausio 24 d. “Verslo žiniose”.