Kontaktai

Ukmergės g. 364, LT-14188 Vilnius

info@salija.eu

+370 5 204 0850

 title=

Kitą pavasarį fabrikų komplekso statybas Baltarusijoje pradėsianti UAB „Vakarų medienos grupė” neslepia, kad šioje šalyje jai pasiūlytos ne tik palankios mokestinės sąlygos, bet nekils ir apsirūpinimo mediena sunkumų. Neseniai iš Gomelio grįžę Šiaulių verslininkai taip pat buvo viliojami nuliniais mokesčių tarifais Baltarusijoje. UAB „Vakarų medienos grupė” (VMG) kuriasi Mogiliovo srities laisvojoje ekonominėje zonoje, šiuo metu dar derinamos 30 ha sklypo nuomos procedūros. Rudenį planuojama skelbti fabrikų komplekso projektavimo bei statybų konkursus.
„Prioritetą teiksime Lietuvos įmonėms, turinčioms įdirbį Baltarusijos rinkoje, nes ji gana specifiška”, – teigia Viktoras Adomaitis, VMG generalinis direktorius. Anksčiau planuota, kad investicijos Baltarusijoje sieks 80-90 mln. EUR, dabar, kritus medžiagų ir darbų kainoms, manoma, projektas atpigs.

Anot p. Adomaičio, Baltarusijos vyriausybė ypač palankiai žiūri į investuotojus, ketina teikti mokesčių lengvatų ir garantuoja aprūpinimą mediena. „Ten geresnės sąlygos nei Lietuvoje, bet, aišku, mes irgi turime įsipareigojimų. Tam tikrą dalį produkcijos privalome parduoti vietinėje rinkoje, kitą eksportuoti. Kai pasirašome susitarimą dėl tų proporcijų, gauname išskirtines sąlygas”, – aiškina p. Adomaitis.

Lietuviai žvalgosi
Alfredas Jonuška, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, sako, kad neseniai Gomelyje šiauliečiams buvo pristatytos viliojančios mokesčių lengvatos investuotojams. Rudeniop į rūmų rengiamą misiją Baltarusijoje ruošiasi keliolika Šiaulių regiono įmonių, svarstančių apie galimybes veiklą pradėti šioje šalyje. „Baltarusijoje dabar investuotojams siūlomi gyventojų pajamų, nekilnojamojo turto mokesčių nuliniai tarifai. Yra įmonių, besidominčių šia šalimi, bet pačios prisipažįsta, kad tokios lengvatos kelia įtarimų. Kai spalio mėnesį nuvažiuosime į Gomelį, bus daugiau aiškumo”, – sako p. Jonuška.
Lietuvos ambasada Baltarusijoje tvirtina, kad pastaruoju metu ypač suaktyvėjo tiek Lietuvos įmonių domėjimasis Baltarusijos rinka, tiek galimybe čia kreipti investicijas – per dieną gaunami mažiausiai 3
paklausimai ir sulaukiama 2-3 vizitų iš Lietuvos.

Pliusai ir minusai
„Gal čia įtakos turi krizė, ieškoma naujų rinkų, o Baltarusija arčiausiai Lietuvos, didžiulė šalis. Čia yra speciali programa, jeigu pagal ją investuojama į 20.000-30.000 gyventojų turintį miestelį, suteikiamos tokios pačios lengvatos kaip laisvojoje ekonominėje zonoje. Gal tas pagyvėjimas jaučiamas ir po pasaulio lietuvių forumo, komercijos atašė suvažiavimo Vilniuje”, – svarsto Edvinas Kaminskas, Ūkio ministerijos komercijos atašė Baltarusijoje. Tačiau jis primena, kad norint įeiti į Baltarusijos rinkas tenka peržengti nemažai barjerų, daugybė įmonių jų išsigąsta ir pasitraukia. „Kliūčių yra įvairių, pradedant nuo to, kad Baltarusijos nacionalinis bankas yra uždraudęs parduoti valiutą avansiniams atsiskaitymams ir baigiant tuo, kad valstybė savitai reguliuoja kainas. Produkciją parduoti norintis verslininkas turi pateikti visą kainos skaičiavimo mechanizmą. Vos ne reguliuojama, kokią galima turėti pelno maržą”, – Baltarusijos savitumus vardija p. Kaminskas.


Informacijos šaltinis: www.vz.lt (pagal N. Dvarionaitę)