Kontaktai

Ukmergės g. 364, LT-14188 Vilnius

info@salija.eu

+370 5 204 0850

 title=

Lietuvos baldų pramonė moko kolegas Estijoje kaip išlošti turint tokius didelius klientus kaip IKEA, rašo Estijos verslo dienraštis “Äripäev”. Tarp 30-ies didžiausių Švedijos baldų milžinės tiekėjų Baltijos šalyje daugumą sudaro lietuviai.
“Lietuvoje kitokios kainos, tačiau lietuviai taip pat sugeba mąstyti kitaip nei estai. Jų kitoks mentalitetas, o nuo Sovietų laikų Lietuva turi didžiulių gamyklų”, – komentuoja Priitas Tammas, didžiausios Estijos biuro baldų gamintojos “Standard” akcininkas ir rinkodaros vadovas.
Jo nuomone, IKEA traukinys Estiją paliko visiems laikams.
Savo ruožtu VšĮ “Investuok Lietuvoje” vyriausiasis analitikas Dalius Simėnas pasakoja, kad apie du trečdalius Lietuvos baldžių eksporto IKEA užsakymai sudarė dar prieš krizę, o ši tendencija nekito ir pirmą šių metų pusę. Pasak analitiko, mūsų baldininkams IKEA padeda padengti nuostolius vidaus rinkoje, pigių ir kokybiškų baldų paklausa krizės metu yra didelė Europoje bei JAV.

Keliai išsiskyrė

Per pastaruosius 5 metus Lietuvos baldų eksportas didėjo 11%, kai Estijoje tik 4%, o Latvijoje jis 3% krito. Savo ruožtu krizės metu baldų eksportas Lietuvoje mažėjo 15%, Estijoje – 18%, o Latvijoje – 33%.
Pono Tammo teigimu, Estijos pramonė dar prieš 6-7 metus gamino baldus IKEA, tačiau vėliau šis klientas nutarė trauktis į pigesnius kraštus, o estų baldininkai nusprendė ieškoti kitų partnerių ar plėtoti savo prekės ženklus. Be to, pasak baldininko, IKEA tiekėjai iš esmės dirba tik su šia milžine ir turi taikytis prie jos verslo planų bei filosofijos.
Dar vienas Lietuvos privalumas dėl partnerystės su IKEA yra šios parduotuvės atsidarymo galimybė. Bendrovės atstovai teigia neturintys planų atidaryti duris Latvijoje bei Estijoje, tačiau spekuliuojama, kad Lietuvoje IKEA gali atidaryti pirmąją parduotuvę už 3-5 metų.
Šiemet pirmąkart paskelbtas biržoje nekotiruojamos IKEA paskutinių finansinių metų pelnas buvo rekordinis, siekė 3,4 mlrd. USD (8,58 mlrd. Lt) ir buvo 11,3% didesnis nei ankstesniais metais. Bendrovė užsakymais aprūpina tokias Lietuvos įmones kaip “Vilniaus baldai”, “Klaipėdos baldai” ir kt.

Dešimt metų

“Verslo žinios” jau rašė, kad per 10 metų, kai švedų koncernas IKEA įkėlė koją į Lietuvą, jis tapo geidžiamu užsakovu kiekvienos didesnio pajėgumo įmonės, kuriai ilgalaikis garantuotas užsakymas ir mažesnė pelno marža yra didesnė vertybė nei vienkartinis pirkėjas, kuris leidžia uždirbti daugiau, bet trumpam.
Krizė pakeitė požiūrį į anksčiau vyravusią rizikos išskaidymo būtinybę kaip būdą išvengti visiško kracho subyrėjus vienai grandžiai. Su koncernu dirbančių įmonių ir visos baldų pramonės rodikliai rodo, kad sunkmetis jiems apskritai praėjo pro šalį.
Tačiau dirbantiesiems su IKEA neverta tikėtis didesnės pelno maržos – koncernas savo strategijos “aukšta kokybė už mažą kainą” nekeis. Būtent dėl mažo uždarbio bendradarbiavimą su IKEA 2005 m. nutraukė paskutinė Estijos baldų gamintoja “Viisnurk”.
Jos vadovai aiškino, kad “sutartis su IKEA teikė tik darbo, bet nedavė pelno”.
 

Informacijos šaltinis: www.vz.lt