Taip mano jau daugiau nei dešimtmetį baldų gamybos verslą vystantis Plungės verslininkas Vytautas Bubilas. Baldininkas pripažįsta, kad krizė “pagrūmojo” ir jų sektoriui, tačiau jis aktyviai ieško naujų užsakymų ir pasitaikius palankiai progai iškart pasinaudos jau patvirtina parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“.
Šios priemonės įgyvendinimo taisyklės numato, kad paramos gali kreiptis kaimo gyventojai ir nedidelės įmonės, kaimo vietovėse plėtojantys alternatyvius, ne žemės ūkio verslus ar užsiimantys tradicinių amatų puoselėjimu.
Pagal supaprastintąsias Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ įgyvendinimo taisykles pernai gautos 46 paraiškos. Šįmet naujiena ta, jog pagal supaprastintą tvarką pagal šią priemonę galima prašyti nebe 150 tūkst. litų paramos vienam projektui, o net 260 tūkst. litų paramos. Ši pataisa galioja visus šiuos metus.
2007-2009 metais pagal priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ ūkininkams ir verslininkams skirta 115 mln. 193 tūkst. 636 litų parama. Iš viso iki 2013-ųjų pagal šią priemonę numatyta išdalinti 337 mln. 326 tūkst. 499 litų paramos. Per praeitus metus pagal priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ sulaukta 71 paraiška.
Galimybė pasinaudoti parama verslo plėtrai pagal šią priemonę pasirodė patraukli ir V.Bubilui, kurio vadovaujama baldų gamybos bendrovė “Rivila” vykdo veiklą Plungės rajone, Jovaišiškės kaime. Bendrovės vadovas dalijosi mintimis apie verslo plėtrą.
– Papasakokite apie jūsų vystomo baldų gamybos verslo ištakas?
– Bendrovė “Rivila” savo veiklą vysto penkti metai. Tačiau iki tol aš jau ne vienerius metus užsiėmiau baldų gamybos verslu. Jei tiksliau, tai prieš 10 metų pradėjau gaminti baldus ir juos eksportuoti į Daniją, Olandiją. Verslas sekėsi. Tuomet dirbau, turėdamas patentą. Tačiau prieš penkerius metus kartu su kolegomis sujungėme savo verslus ir įkūrėme “Rivilą”.
Gaminome laiptus, duris ir baldus iš masyvo. Pačioje bendro verslo pradžioje didžiąją produkcijos dalį sudarė laiptai, o vėliau gaudavome ir baldų užsakymų. Mūsų specializacija, kuri sudomino užsienio užsakovus – tai baldų pagal antikvarinius pavyzdžius gamyba.
Olandijoje gavome daug užsakymų valstybės restauruojamuose namuose atkurti buvusią autentišką atmosferą, atkuriant ir baldus. Gaminome daug tokių baldų iš ąžuolo masyvo. Taip pat gavome užsakymų ir Anglijoje.
Buvo laikas, kai gyvenome praktiškai vien iš užsakymų užsienio rinkai. Dabar beliko vien Lietuvėlė, todėl gyvename nuo algos iki algos. Nėra lengva, bet neprarandame ūpo. Todėl ir matome, kad būtina plėstis, norint atitikti rinkos reikalavimus.
– Kas ir kada paskatino kreiptis paramos pagal Kaimo plėtros programą?
– Dar 2008 metais šalis, verslas išgyveno pakilimą – ir mes turėjome daug užsakymų. Ypač Olandijoje. Mūsų verslo partneriai šioje šalyje ragino mus atlikti kuo daugiau užsakymų. Tuo metu netrūko darbų ir Lietuvos rinkai. Matėme, kad reikia plėstis. Todėl tais metais ir nutarėme prašyti paramos.
Parašėme projektą „Mikroįmonės UAB „Rivila“ plėtra“ ir pateikėme Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Planavome skirti paramos lėšas katilinės statybai, džiovyklų įrengimui. Prieš pusmetį buvo patvirtintas mūsų projektas ir numatyta skirti parama.
– Ar jau pasinaudojote parama?
– Deja, dar nesame panaudoję paramos. O priežastis paprasta – reikia užsitikrinti ir banko finansavimą, tačiau bankai dabar atsargūs, todėl dar laukiame užsienio partnerių patvirtino, kad tikrai turėsime užsakymų. Taip pat turiu šiek tiek užsakymų Švedijoje. Deramės su norvegais. Užsienio užsakovus tenkina mūsų sąlyginai nedidelės kainos, kurios yra mažesnės, nei tuos baldų gaminius gaminti jų šalyje. Taip pat tenkina ir mūsų atliktų darbų kokybė.
Šiuo metu kaip tik laukiame verslo partnerių iš Olandijos patvirtinimo, kad jie bendradarbiaus su mūsų įmone, iš mūsų pirkdami pagal autentiškus senovinius baldus, fasadus, laiptus atkurtus gaminius. Jeigu jiems pavyks – pavyks ir mums. Tuomet imsime paskolą ir kartu su europine parama skirsime šias lėšas mūsų verslo plėtrai. Jau yra ir numatyti įrengimai, kuriuos reikėtų įsigyti – tereikia patvirtinimo, kad turėsime užsakymų.
Lietuvoje labai sunku gauti užsakymų šioje specializacijoje – baldų gamyba pagal autentiškus gaminius. Tiesiog sunku “įlįsti” į konkursus, nors siūlėme įvairias kainas. Todėl perspektyvų matome užsienio rinkose. Telaukiame teigiamo patvirtinimo ir iškart pasinaudosime skiriama europine parama.
O kitus verslininkus taip pat raginčiau nesnausti, ieškoti galimybių vietos ir užsienio rinkose, nes laimi tas, kas nestovi vietoje. Tai yra verslo sėkmė. O kol Europos Sąjunga skiria paramą ūkio plėtrai, reikia ja naudotis, nes po to teliks konstatuoti, kad kažko nesuspėjome, nors buvo sudarytos galimybės.
Informacijos šaltinis: Indrė Sesartė, valstietis.lt