Kontaktai

Ukmergės g. 364, LT-14188 Vilnius

info@salija.eu

+370 5 204 0850

 width=

Koncernas IKEA siekia įsigyti dalį plokščių ir baldų gamybos UAB „Girių bizonas“ akcijų. Švedus taip pat domina „Vakarų medienos grupės“ Alytuje planuojama statyti medienos plaušo plokščių bei korinių baldų gamykla, į ją koncernas pasirengęs investuoti, jei bus užtikrintas medienos tiekimas.

„IKEA yra mūsų strateginis partneris, kuriam tiekiame visus mūsų įmonėse pagamintus baldus. Esame už tai, kad šis koncernas ateitų kaip akcininkas. Kokią dalį „Girių bizono“ akcijų parduosime – vėlesnių derybų klausimas“, – neslepia, kad deramasi dėl didžiausios grupės įmonės akcijų pardavimo Sigitas Paulauskas, UAB „Vakarų medienos grupė“ (VMG) valdybos pirmininkas.
Pernai „Girių bizonas“ į naują fabriką investavo daugiau kaip 200 mln. Lt, iš jų  46 mln. Lt – parama, Europos regioninės plėtros fondo pinigai.

Švedijos baldų ir interjero reikmenų koncernas turi planų ir į numatomą statyti vidutinio tankio medienos plaušo plokščių, korinių plokščių ir korinių baldų gamyklų kompleksą, jei bus užtikrintas ilgalaikis medienos žaliavos tiekimas.

„Investicijos į būsimąją gamyklą milžiniškos, o neturint rinkos vargu ar Lietuvoje kas nors tokį projektą įgyvendintų. IKEA, kad užtikrintų savo augimą, ieško naujų galimybių ir patys investuoja į gamybą. Korinių baldų gamybai, kuri būtų vykdoma būsimoje gamykloje, prognozuojamas didelis augimas“, – aiškina Mindaugas Šilininkas, Ekonominių tyrimų centro konsultantas, dalyvaujantis VMG derybose su IKEA.

Tik į gera

Didžiąją dalį Lietuvoje pagaminamų baldų nuperkančio švedų koncerno planuojamos investicijos į medienos apdirbimo pramonę bei galimybė valdyti gamybą ir realizavimą stambiųjų Lietuvos baldininkų negąsdina.
„Pasigirsta kalbų, kad IKEA interesai Lietuvoje trumpalaikiai, tačiau jų planai įsigyti „Girių bizoną“ liudija ilgalaikius ketinimus. Grėsmės baldininkams, išskyrus nebent smulkiuosius, dėl jų atėjimo tikrai nematau“, – tvirtina Kęstutis Linkus, UAB „Baltijos baldų grupė“ generalinis direktorius. Ši įmonė didžiąją dalį baldų tiekia švedų koncernui.
„Didelio poveikio baldininkų sektoriui neturėtų būti, nes ir taip dominuojanti IKEA leidžia jiems dirbti su minimaliomis, beveik nulinėmis pelno maržomis. Labiau nukentėti baldininkams nėra kaip, o IKEA yra dominuojantis pirkėjas, tad gali valdyti ir žaliavą, ir gamybą“, – neįžvelgia grėsmės baldininkams Donatas Užkurėlis, „Hansabanko“ analitikas.
Jo teigimu, strateginio investuotojo atėjimas į prastai funkcionuojantį „Girių bizoną“, kuris buvo priverstas stabdyti gamybą, būtų tik sveikintinas.

Projektas stringa

Statyti gamyklą VMG planavo Alytaus pramoniniame rajone. Tačiau projektą pristabdo aplinkosaugininkų reikalavimas atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Kaip vieną iš pagrindinių motyvų aplinkosaugininkai nurodo tai, kad nėra įvertintos apsirūpinimo gamybine žaliava galimybės ir šaltiniai. Generalinė urėdija Alytaus apskrities ir miesto vadovams nurodė, kad turi būti atlikta apsirūpinimo medienos plokščių žaliava studija.

„Savo projekte pateikiame, kad mums per metus reikės 600.000 m3 popiermalkių, didžiąją jų dalį – 500.000 m3 norėtume užsitikrinti iš valstybinių miškų, kitą – įsivežtume. Pernai apie 1 mln. m3 popiermalkių be jokios pridėtinės vertės buvo eksportuota iš Lietuvos, nes beveik nėra jų apdirbimo. Tvirtindama, kad tokiai gamyklai nėra žaliavos, Miškų urėdija tik rodo piktybiškai nenorinti, kad ji atsirastų, aiškina, jog seniai žadamam statyti ir vis nestatomam celiuliozės fabrikui popiermalkių užtektų. Alytų pasirinkome todėl, kad čia yra nemažai bedarbių, mums patogi vieta, tačiau galime savo projektą vykdyti ir kitur. Dabar mums svarbiausia laikas“, – piktinasi p. Paulauskas.

Dėl būsimosios gamyklos VMG kreipėsi į premjerą, prašydama sudaryti derybinę grupę dėl būsimosios gamyklos. Prašoma, įvertinus investicijų reikalingumą, padėti, kad būtų garantuota ilgalaikė medienos tiekimo sutartis iš valstybinių miškų, išnuomoti 25–30 ha sklypą, užtikrinti kitas finansines investicijų skatinimo priemones.

Ilgalaikę plėtros strategiją IKEA kartu su VMG kitą mėnesį planuoja pristatyti Lietuvos Vyriausybės vadovui. Jei šis projektas nepavyks Lietuvoje, teigiama, kad bus investuojama Latvijoje arba Baltarusijoje.

Informacijos šaltinis: www.vz.lt